Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Synteza Odnawialne Źródła Energii

Lublin

3

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Fotowoltaika – nowoczesne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Autor: Piotr Łukasik, Synteza OZE, publikacja: 2021-05-05

Pożary instalacji fotowoltaicznej w Polsce to zdarzenia na tyle sporadyczne, że Państwowa Straż Pożarna nie prowadzi statystyk dotyczących tego typu pożarów. Pomimo to w sierpniu 2019 roku znowelizowano przepisy w zakresie zasad postępowania przeciwpożarowego w odniesieniu do instalacji PV o mocy zainstalowanej elektrycznej przekraczającej 6,5 kWp.

Ochrona przeciwpożarowa systemów PV

Fotowoltaika – przepisy przeciwpożarowe

Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi wszystkie nowo instalowane urządzenia fotowoltaiczne, których moc po stronie DC przekracza 6,5 kWp, muszą spełniać wymagania, jakie nakłada ustawa o ochronie ppoż. (ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, Dz. U. 1991 nr 81 poz. 351 z późn. zm.).

Aktualnie obowiązujące przepisy wymagają, aby każdy projekt tego rodzaju instalacji (również naziemnych) został uzgodniony z rzeczoznawcą pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, jakie nakazuje ustawa ppoż. Należy to zrobić przed wykonaniem instalacji. Dopiero po zakończeniu budowy należy zgłosić ten fakt do właściwego organu PSP, tzn. do komendanta powiatowego lub miejskiego.

Najważniejsze wymagania, jakie musi spełniać projekt instalacji PV

Na budynkach, gdzie ma zostać zamontowana większa niż 6,5 kWp fotowoltaika, uzgodnienia ppoż. muszą zostać spełnione w całości. Główne warunki, jakie bezwzględnie powinna spełniać dana instalacja jeszcze na etapie projektu, są następujące:

  • przewody DC należy prowadzić w wykonanych z metalu kanałach pozbawionych ostrych krawędzi;
  • przewody DC należy łączyć szybkozłączkami jednego typu i pochodzącymi od jednego producenta;
  • przewody należy układać co najmniej 10 cm od powierzchni dachu (jeśli jest pokryty palnym materiałem);
  • przejścia przewodów przez ściany oraz stropy oddzielenia ppoż. należy uszczelnić za pomocą ognioodpornych materiałów o przynajmniej takiej samej odporności ogniowej, jak dany element zabezpieczenia ppoż.

Fotowoltaika w budynkach z wydzielonymi strefami pożarowymi

Nawet jeśli dany budynek posiada wyodrębnione strefy pożarowe i znajduje się w nim instalacja przeciwpożarowa, projekt systemu PV wciąż musi spełniać ustawowe wymagania, by mógł zostać zrealizowany. Ponadto zalecane jest, aby w takich budynkach właściwie zabezpieczyć przewody DC, montować falowniki z dala od stref pożarowych i zachować odpowiednią odległość modułów fotowoltaicznych od ścian oddzielenia przeciwpożarowego.

Jak działa rozłącznik przeciwpożarowy PV?

Każdy budynek o kubaturze większej niż 1000 m3 lub posiadający strefy zagrożenia wybuchem, musi posiadać wyłącznik ppoż. Fotowoltaika na takim obiekcie powinna być odcinana od źródła zasilania właśnie przy jego pomocy, co pozwala ograniczyć prędkość rozprzestrzeniania się pożaru.

Pożar fotowoltaiki – jak się zachować?

Pożary instalacji fotowoltaicznych zdarzają się w Polsce niezwykle rzadko, warto jednak wiedzieć, co zrobić, jeśli do takiej sytuacji dojdzie. Przede wszystkim, gdy pali się fotowoltaika, pożar należy zgłosić do straży pożarnej, podkreślając, że chodzi o pożar instalacji PV. Dzięki temu strażacy przybędą na miejsce zdarzenia odpowiednio przygotowani i będą w stanie sprawnie ugasić pożar instalacji fotowoltaicznej.

Natychmiast po zgłoszeniu należy także (o ile to możliwe) odciąć zasilanie budynku, wyłączyć inwerter wraz z zabezpieczeniami prądu stałego oraz pozbawić zasilania panele fotowoltaiczne, a pożar pozostawić do ugaszenia strażakom. Samodzielne próby ugaszenia płomieni można podejmować wyłącznie w przypadku posiadania odpowiednich środków gaśniczych – pożary paneli fotowoltaicznych muszą być gaszone gaśnicami proszkowymi albo pianowymi dedykowanymi do tłumienia pożarów instalacji elektrycznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych zabezpieczeniach przeciwpożarowych, przeczytaj artykuł na blogu firmy: Nowoczesne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Warto przeczytać: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 327 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice