Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Opłata mocowa – co warto wiedzieć?

Opłata mocowa – co warto wiedzieć?

author box img

Jagoda Kręblasz

Zaktualizowano: 5 maja 2021 05.05.2021 Czas lektury: 3min
  • Więcej poradników o zaopatrzeniu w energię elektryczną

Ponad 911 Dostawców Energii Elektrycznej blisko Ciebie

Opłata mocowa, czyli nowy składnik rozliczenia za energię elektryczną, stanowi jeden z szeregu czynników, które w tym roku wpływają na wysokość bieżących rachunków za prąd. Warto podkreślić, że dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego jest to obciążenie zauważalne, a dla przedsiębiorców wręcz drastyczne – nawet dla małych firm, zużywających relatywnie niewielkie ilości prądu, opłata za energię elektryczną w 2021 roku wzrośnie o tysiące złotych w skali roku. Z czego to wynika i czy da się jakoś tej sytuacji zaradzić?

Opłata mocowa a fotowoltaika

Opłata mocowa – co to jest?

Zasadniczą funkcję, jaką pełni opłata mocowa, ustawa o rynku mocy określa jako zapobieganie sytuacji niedoboru energii elektrycznej oraz stworzenie zachęt inwestycyjnych, które skłaniałyby do budowy nowych oraz modernizowania już istniejących elektrowni. Ustawodawca wskazuje również, że opłata mocowa za prąd ma służyć pozyskiwaniu środków finansowych na utrzymanie stabilności energetycznej i rezerw energii przez obecnie istniejące krajowe elektrownie węglowe. W praktyce opłata mocowa jest zatem kolejną (oprócz tzw. opłaty przejściowej) metodą na dofinansowanie nierentownych państwowych koncernów energetycznych.

Szukasz dostawców energii elektrycznej? Sprawdź: Dostawcy Energii Elektrycznej

Opłata mocowa – od kiedy obowiązuje?

Wprowadzona w życie w początkach 2018 roku ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz. U. z 2018 r. poz. 9) pierwotnie przewidywała wprowadzenie dodatkowej opłaty dla końcowych odbiorców energii elektrycznej jeszcze pod koniec 2020 roku. Po nowelizacjach tego aktu prawnego opłata mocowa ostatecznie obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku i powiększa istniejące opłaty przesyłowe za prąd (przesył i dystrybucję). Co istotne, opłata mocowa jest naliczana zarówno firmom, jak i gospodarstwom domowym.

Opłata mocowa – wysokość i sposób naliczania stawki

Wysokość opłaty mocowej nie jest stała – ustala ją każdego roku Urząd Regulacji Energetyki (URE) w terminie do 30 września danego roku. Zasadniczym problemem jest jednak nie tyle sama opłata mocowa, ile jej wysokość. Dla gospodarstw domowych dodatkowe obciążenie w skali roku jest zależne od wielkości rocznego zużycia energii:

  • poniżej 500 kWh/rok – 2,30 zł/miesiąc,
  • 500-1200 kWh/rok – 5,51 zł/miesiąc,
  • 1200-2800 kWh/rok – 9,19 zł/miesiąc,
  • powyżej 2800 kWh/rok – 12,87 zł/miesiąc.

W przypadku firm sytuacja przedstawia się znacznie gorzej, ponieważ pierwotne zapowiedzi strony rządowej przewidywały, że kwota obciążenia dla przedsiębiorców wyniesie około 40-45 zł/MWh w skali miesiąca. Tymczasem realnie wprowadzona opłata dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe jest niemal dwukrotnie wyższa i wynosi 76,2 zł/MWh za energię pobieraną między 7.00 a 22.00 w dni robocze.

Opłata mocowa a fotowoltaika

Ponieważ wysokość opłaty mocowej jest bezpośrednio zależna od wolumenu zużycia energii elektrycznej, korzystanie z instalacji PV będzie wpływać na wysokość rachunków za prąd. Warto jednak pamiętać, że wszędzie tam, gdzie wykorzystywana jest fotowoltaika, opłata przesyłowa stała nie ulegnie zmianie, ponieważ zależy ona wyłącznie od rodzaju układu pomiarowego zainstalowanego u danego odbiorcy (jednofazowy lub trójfazowy).

Czy da się uniknąć opłaty mocowej?

O ile opłata przesyłowa stała za prąd nie może ulec zmianie dzięki fotowoltaice, o tyle dystrybucyjna opłata zmienna jak najbardziej, ponieważ zależy od ilości zużytej energii. W praktyce oznacza to, że w im większym stopniu system PV pokrywa nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym mniejsza opłata mocowa będzie naliczana co miesiąc. Skorzystanie z fotowoltaiki jest zatem szczególnie opłacalne dla firm, które zużywają duże ilości prądu co miesiąc, ponieważ w nie nowo wprowadzona opłata mocowa uderza najsilniej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o opłacie macowej, sprawdź artykuł na blogu firmy Synteza OZE: Opłata mocowa – co to jest i jak wpływa na wzrost rachunków?.

Dodano: 5 maja 2021 Zaktualizowano: 5 maja 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco